На територията на Благоевградска област се намират 12 обекта, включени в списъка на 100-те туристически обекта на БТС.
град Банско – 5 обекта
Веляновата къща– архитектурно-етнографски музей, чиято декоративна украса е обявена за паметник на културата с национално значение. Това е най-оригиналната банска укрепена къща от епохата на Възраждането, която е запазена и до наши дни. Къщата е подарена от банскалии на Уста /майстор/ Велян Огнев, който я изографисва отвътре и отвън, превръщайки я в истинско произведение на изкуството. Печатът се намира в къща-музей „Никола Вапцаров“. Печатът се намира в къща-музей „Никола Вапцаров“.
Работно време- 9.00-12.00 и 14.00-17.00 ч.; почивни дни събота и неделя
музей „Неофит Рилски– родната къща на Неофит Рилски е архитектурно-строителен и исторически паметник на културата с национално значение. В нея той живее до 1811 г. Тя е типичен образец на банската архитектура от краяна XVII и началото на XIX в. Печатът се намира в къща-музей „Никола Вапцаров“.
Работно време- 9.00-12.00 и 14.00-17.00 ч. без почивен ден
музей „Никола Вапцаров“ – в музея са изложени и копия от ръкописите на Вапцаров, първите публикации на неговите стихове, събрани по-късно в отделна стихосбирка.Изложени са костюмът, ризата и часовникът, носени от поета преди разстрела. По указания на членовете на семейството на Вапцаров, отчасти е възстановена домашнобитовата среда и обстановката по време на неговото детство. Има печат.
Работно време- 8.00-12.00 и 14.00-18.00 ч. без почивен ден;
постоянна иконна изложба „Банска художествена школа“– уредена е в най-старата и запазена сграда в Банско от 1749 г. В шест изложбени зали се проследява развитието на Банската иконописна школа от стенописи, в т.ч. от Рилския манастир Печатът се намира в къща-музей „Никола Вапцаров“.
Работно време- 9.00-12.00 и 14.00-17.00 ч.; почивни дни събота и неделя;
църква „Св.Троица“– представлява трикорабна псевдо базилика и е една от най-големите в България. Построена е през 1835 г. от местни строители – Григор Доюв, Лазар Глушков по инициативата и с материалната подкрепа на влиятелния търговец Лазар Герман (Голев). Иконостасът и рисунките по колоните и свода в нея са дело на Велян Огнев – представител на Добърската художествена школа, а иконите са изписани от прочутите майстори на Банската иконописна школа Димитър и Симеон Молерови. Има печат.
Работно време- 8.00 – 18.00 ч.; зимно време до 17.00 ч.
село Добърско
църква „Св.св. Теодор Тирон и Теодор Стратилат“ – представлява трикорабна базилка , построена през 1614 година от будни и заможни местни жители. Уникален е със своята архитектура – наполовина в земята без купол и камбанария, и 460-те запазени стенописа. Тук за първи път е изографисан Кирил Философ като светец. Това е и църквата в България с най-много изрисувани жени светици. Една от забележителните икони е и сцената Преображение Христово известна още като Исус в космическа ракета. Църквата е обявена за национален паметник на културата- Има печат.
Работно време – 8.00-12.00 и 13.00-17.00 ч.; събота и неделя с предварителна уговорка;
връх Вихрен- висок 2914 м. Има печат в хижа „Вихрен“.
Град Мелник – 3 обекта
Исторически музей- разположен е в Пашовата къща, строена през 1815 г. В приземния етаж на музея е показан основният поминък на този град и района – винопроизводството от местната мелнишка лоза. Показани са снимки на мелнишки изби, бъчви и др., свързани с обработката и съхраняването на мелнишкото вино.Има печат.
Работно време – 9.00-18.00 ч.; без почивен ден
Кордопулова къща- построена е през ХІХ век от заможен търговец. Тя е една от най-монументалните възрожденски къщи в страната.
Има печат.
Работно време – лято 8.00 – 20.00; зима 8.00 – 17.00; без почивен ден
Светороженски манастир „Рождество богородично” – най-голямата обител в пиринския край. Построен е през ХІІІ в. Разположен е на около 5 км. от гр. Мелник в ниските части на Пирин. Той предлага изключителна гледка до върховете на Пирин и Беласица, както и до популярните мелнишки мелове – разположени около града пирамидални хълмове, образувани от ерозия на глинена почва.
Има печат.
Град Петрич- 2 обекта
местност „Рупите“ – храм паметник „Света Петка Българска“- мястото, в което се е зареждала с енергия и е приемала посетители най-популярната българска пророчица Вангелия Гущерова, наричана от народа – “Леля Ванга”. През 1992 г. пророчицата построява черквата „Св. Петка Българска“, превърнала се веднага в място за поклонение за хиляди нуждаещи се хора. Иконите на иконостаса са рисувани от известния художник проф. Светлин Русев. Има печат.
Работно време- 8.00-19.00 ч.
Самуилова крепост– намира на десния бряг на река Струмешница, в полите на Беласица. На това място през 1014 г. се е разиграла една от най-големите трагедии в историята на българската държава. При битка в околностите на крепостта византийският император Василий ІІ, наречен Българоубиец, разгромил българската войска, предвождана от цар Самуил и я пленил почти изцяло. Цар Самуил и неговото обкръжение едва успели да се спасят. Съобразно християнската доктрина, пленени християни трябва да бъдат освобождавани след края на войната. Византийският император потъпкал това военно правило и ослепил пленената 14-хилядна българска войска, като оставил на всеки сто души по един водач. Има печат.
Работно време- 8.15-16.00 ч.;поч. дни – неделя и понеделник; може и с уговорка по телефона ако няма човек в момента.