Get Adobe Flash player

КОМЕНТАРИ

ДВОЙНА СПАСИТЕЛНА АКЦИЯ КРАЙ ХИЖА МАКЕДОНИЯ

   alt

  Близо 12 часа планински спасители, хижари и фенове на хижа Македония се бориха с екстремните условия във високата планина, за да спасят попаднали в ледения й капан хора. Температура около 16 градуса под нулата, дълбоки снежни преспи и пълна дезориентация - това е ситуацията, в която ненадейно се озовават трима туристи в ноща на 30 срещу 31 януари 2011г.

     Първият сигнал за изгубен в планината скиор постъпва към 16.30ч от близки на бедстващия благоевградчанин. Вследствие на сложната обстановка и настъпилата умора, той е дезориентиран и вече е поел в погрешна посока. Това, което се знае е, че първоначалният му маршрут е преход от горна станция на лифта през връх Исмаилица към хижа Македония. Веднага на сигнала за помощ, като най-близко намиращи се до тази част на планината, се отзовават някои от намиращите се по това време в хижа Македония. Следва бърз обход на маршрута с притеклите се на помощ доброволци с моторни шейни. Незабавно е алармирана и Планинско спасителната служба и екип от най-опитните планински спасители ръководен от Георги Ботев незабавно пристига на мястото, пак с помощта на моторни шейни.
     Към 19 часа на телефона на хижа Македония постъпва информация за още двама изгубени в този район на Рила. Ситуацията става още по-екстремна и се налага от Благоевград за района да тръгнат още три моторни шейни. Междувременно ръководителят на акцията- Красимир Томанов, който по това време е далеч от мястото на събитиято, сформира още един отряд от спасители в случай на нужда.
Часове по-късно пристига и първата добра новина- спасителите попадат на следи и не след дълго успяват да достигнат до двамата изгубени младежи. Вилиян Кралев от град Добрич и неговата спътничка са открити в добро състояние и незабавно са транспортирани с моторните шейни до хижа Бодрост, където са прегледани и настанени за почивка.
     Местоположението на скиора обаче все още остава неизвестно. Той самият, явно е вече крайно изтощен и дезориентиран и подава по телефона неясна и объркана информация. Неспирно обикаляне на километри през мразовитата нощ, всевъзможни светлинни и звукови сигнали са изпробвани, за да бъде локализирано точното местонахождение на изпадналия в беда скиор. За щастие в ранните часове на новия ден спасителите успяват да открият и неговите следи. Бедата, която създава допълнителни трудности и в без това екстремната обстановка е, че той тръгвайки надолу попада в много  мек дълбок сняг , където придвижването е изключително трудно. Часове наред Павел Тодоров и Станой Арабаджиев от отряда на Благоевградската спасителна служба се борят с дълбокия сняг, за да стигнат до него и да направят партина до моторните шейни на билото, за да бъде изваден от капана на преспите край реката.


Вижте Спасителна акция на по-голяма карта      

Всичко е добре, когато свършва добре- в 5 часа сутринта, макар и трудна, акцията приключва благополучно. От коварния зимен капан на иначе красивата през зимата висока планина, са спасени трима души. На пръв поглед това наистина е един голям успех и удовлетворение за спасителите. Един голям успех, зад който се крие може би и един голям неуспех- неуспешни все още си остават усилията на ПСС и Туристическо дружество „Айгидик„ да предизвикат вниманието на любителите на планината да посещават безплатните курсове, които се организират постоянно. Основната и единствена цел на лекциите, беседите и практическите занимания, включени в тези курсове, е да ограмотят, а чрез това и да предпазят туристите от многобройните опасности, които ги дебнат в планината. Затова колкото повече нейни любители заделят малко от времето си и си „направят труда” да посетят такъв курс, толкова по малко подобни екстремни акции ще се налага да провеждат планинските спасители. Тогава успехът наистина ще бъде истински важен успех за всички ни!