Български каяци на Тиквешко езеро
През изминалата седмица се проведе 13-тия воден поход на благоевградските каякари. Отново международна проява, този път в Македония на Тиквешкото езеро. То се намира в областта Тиквеш /там наистина са се отглеждали тикви/ на 12 километра югозападно от град Кавадарци и е най-дългото изкуствено езеро в страната - цели 29 километра и максимална дълбочина от 100 метра. Ето още малко информация, копирана от македонската Уикипедия:
Езерото е настанато во 1968 година со преградување на кањонот на реката и со изградба на брана висока 104 m. Браната е изградена од нафрлан камен со глинено јадро чија должина изнесува 338 m. Тиквешкото езеро е најголемо вештачко езеро по површина , длабочина и по должина во нашата земја, а второ по вкупното количество вода во него. Зафаќа површина од 14 km² и должина од 29km. Вкупната бруто-зафатнина во езерото изнасува 475 милиони m³ вода. Водата од Тиквешкото езеро се користи за наводнување и за добивање на електрична енергија.
На Тиквешко езеро се проведоха и първите успешни тестове на новия каяк и новия каякар - Павката в бойния флот на Айгидик.
Местните жители ни посрещнаха гостоприемно. От всяка викендичка ни канеха на кафе и раздумка. Горещо препоръчваме пържената риба на рибаря Джоко и любезната му съпруга.
Те живеят в близост до параклиса Св. Богородица Пречиста в югозападния край на езерото, точно срещу големите икони върху скалите. Джоко може да посрещне 5-6 души за нощувка, както и да ги нагости с прясна риба. Телефоните на Джоко са +389 43414506 и +389 70800207.
Пред параклиса има подходящи условия за почивка в следобедните жеги.
На празника на параклиса - 21-ви септември отново ще се върнем там, заедно с планинарското дружество от Щип и Кавадарци. В района има красиви и големи пещери, едната от които побира над 1000 овце. Всички желаещи са поканени да дойдат.Тиквешко езеро се намира в защитена местност. За отбелязване е, че вечер няма озверели комари. По стръмните скали живеят хищни птици, а във водата има и видри.
Езерото на цвят и мирис изглежда точно като разтворените водорасли, които пия за закуска. По това време на годината водата е топла като чай, става за къпане, а местните даже твърдят, че била лековита.
Старата църква в Брусани е била най-високо място в селото и затова не е залята от водата.
Подходящ за навлизането на каяци е най-северният край на езерото около язовирната стена и град Кавадарци. Удобни условия за бивакуване има в югозападната част. Вода за пиене има в почти всички къщи наоколо. За по-удобно прилагаме и джипиес трак /дясно копче на мишката - "запази като"/ от нашето пътешествие с отбелязани подходящи места за бивак.
Вижте Тиквешко езеро на по-голяма карта
За нощувка на открито законите в Македония изискват регистрация в местната полиция. Това става с документ за приявюване, който се купува от павилионите за вестници в Кавадарци и струва 50 динара за един човек.
Вместо заключение предаваме думите на Ванката за Тиквешко езеро:
Криволичещият каньон на река Черна превръща пътуването по водите на язовир Тиквешко езеро в истинско приключение. Невероятните пейзажи, динамиката на сменящите се картини , непредсказуемостта на поредната гледка събуждат приключенския дух. Сякаш попаднали във вълшебен калеидоскопичен свят, сетивата ни пренасят върху плоскостта на друго непознато измерение…всичко това е малка част от магията на природата.