Защитени територии в Благоевградска област:
В Благоевградска област има 2 национални парка, 8 резервата, 2 поддържани резервата, 9 защитени местности и 16 природни забележителности.
Национални паркове
1. “Пирин” - (Банско, Кресна, Гоце Делчев, Разлог, Сандански, Симитли, Струмяни) – Обявен за запазване естествения характер на прирoдните екосистеми и ладшафти заедно с техните растителни и животински съобщества и местообитания. Паркът е включен в Списъка на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО.
2. “Рила” (гр. Белица, гр. Белово, гр. Благоевград, гр. Долна баня, гр. Костенец, гр. Разлог, гр. Самоков, гр. Симитли, гр. Дупница, гр. Якоруда) – Обявен за да се запазят завинаги в полза на обществото комплекси от саморегулеращи се екосистеми и присъщото им видово разнообразие, местообитaния на редки и застрашени видове и съобщества, характерни и забележителни пейзажи и обекти на неживата природа,
които имат световно значение за науката и културата
Резервати
1.“Али Ботуш” (с. Катунци, община Сандански, в планината Славянка) – Обявен за опазване на най-голямото находище на черна мура и рядка скална планинска растителност. Резерватът е обявен за биосферен резерват и е защитен и по международното законодателство
2.“Баюви дупки – Джинджирица” (до гр. Разлог, в НП “Пирин”) – Обявен за опазване на ценни уникални за Европа гори от черна и бяла мура. Резерватът е обявен за биосферен резерват и е защитен и по международното
3.“Конгура” (до гр. Петрич) – Обявен за опазване на единствените запазени естествени горски екосистеми от питомен кестен и бук
Резерватът “Конгура” се намира в планината Беласица, в землището на град Петрич. Възрастта на горите в резервата е над 200 години, като отделни дървета са на над 500 години.
4.“Ореляк” (до гр. Гоце Делчев, община Гоце Делчев) – Обявен за опазване на еталонни първични букови гори.
5.“Парангалица” (до Благоевград, в НП “Рила”) – Обявен за опазване на вековни девствени смърчови гори. Резерватът е обявен за биосферен резерват и е защитен и по международното законодателство
6.“Соколата” (с. Игралище, община Струмяни) – Обявен за опазване на вековна първична благунова гора в района на Малашевска планина – местен екотип благун
7.“Тисата” (до гр. Кресна) – Обявен за опазване на единственото в България компактно находище на дървовидна хвойна и средиземноморски биоценози.
8. “Юлен” (над Банско, в НП “Пирин”) – Обявен за опазване на образци от горски субалпийски и алпийски екосистеми и находища на редки, застрашени и ендемични животински и растителни видове.
Поддържани резервати
1. “Конски дол” (с. Сатовча), наричан още “Казана” – Обявен за опазване на вековна смесена елово – смърчово – букова гора.
2.“Тъмна гора” (с. Ковачевица, община Гърмен) – Обявен за опазване на вековна смесена гора от смърч, бук и ела, характерна за тази част на Родопите.
Защитени местности в Благоевградска област.
1.“Белаците” (до гр. Якоруда) – Обявена за опазване на група вековни смърчови дървета.
2.“Естествено находище на чинар” (с. Горна Брезница, община Кресна) – Обявена за опазване на естествено находище на чинари с възраст над 300 години.
3. “Естествено находище на чинар – Буйна” (с. Горна Брезница, община Кресна) – Обявена за опазване на естествено находище на чинари с възраст над 300 години.
4.“ Естествено находище на чинар – Кучкарника” (с. Горна Брезница, община Кресна) – Обявена за опазване на естествено находище на чинари с възраст над 300 години.
5.“Круше” известно още като “Калугерица” (до гр. Разлог) – Обявена за опазване на единственото у нас находище на лазерпициума (срамник) – Laserpitium archangelica.
6.“Моравска” (до гр. Кресна) – Обявена за запазване на реликтна
средиземноморска растителност с главно участие на дървовидна хвойна и богато орнитологино разнообразие.
7. “Павльова падина” (с. Лъки, община Хаджидимово) – Обявена за опазване на характерни растителни съобщества с участие на средиземноморски и субсредиземноморски редки и застрашени видове.
8.“Рупите” (с. Рупите, община Петрич) – Опазване на крайречна гора и характерна флора и фауна.
9.“Топлище” (с. Коларово, община Петрич) – Обявена за опазване на находище на папрат величествена осмунда (Osmunda regalis L.) В България видът се среща само по долината на река Струмешница и е защитен вид, включен в Червената книга на България.
Природни забележителности
1. “Водопад – Попина лъка” (до гр. Сандански) – Обявена за опазване на водопад.
2. “Водопад - Туфча” (с. Брезница, община Гоце Делчев) – Обявена за опазване на водопад.
3. “Каялийски скали” (с. Гърмен, община Гърмен) – Обявена за опазване на скални образувания.
4. “Кожуха” (с. Кърналово и с. Рупите, община Петрич) – Обявена за опазване на местобитания на редки и застрашени растителни и животински видове. Представлява уникално скалисто възвишение, остатък от стар изгаснал вулкан в землището на село Кърналово.
5. “Козия камък” (с. Ковачевица, община Гърмен) – Обявена за опазване на скално образувание.
6. “Купена” (с. Господинци, община Гоце Делчев) – Обявена за опазване на скално образувание.
7. “ Кьошката” (до гр. Разлог) – Обявена за опазване на карстов извор и пещера
8. “Мелнишки пирамиди” (до гр. Мелник) – Обявена за опазване на уникални и характерни теренни особености.
9. “Момина скала” (с. Крупник, община Симитли) – Обявена за опазване на пирамиди от гранит.
10.“Орлите” (с. Влахи, община Кресна) – Обявена за опазване на скални образувания.
11.“Пещера в местността Бойчова скала” (с. Логодаж, община Благоевград) - Обявена за опазване на пещера.
12.“Пиростията” (с. Мусомище, община Гоце Делчев) – Обявена за опазване на скално образувание.
13. “Пиростията” (с. Обидим, община Банско) – Обявена за опазване на скално образувание.
14.“Сватбата” ( с. Осеново, община Банско) – Обявена за опазване на скално образувание.
15. “Черната скала” (с. Гостун, община Банско) – Обявена за опазване на скално образувание "Кара Кая”.
16.“Честна - водопад – Чесненско усое” (до гр. Якоруда) – Обявена за опазване на водопад.